Zdrowy weekend w Krzeszowicach

mdudek 26 listopada 2015

Pierwszy weekend listopada upłynął w Krzeszowicach pod znakiem zdrowia. Fundacja Kobieta w Regionie zorganizowała konferencję profilaktyczną pod nazwą „Weekend dla zdrowia” adresowaną do mieszkańców powiatu krakowskiego.

W sobotę, w krzeszowickiej Restauracji Warszawianka  odbyło się pięć paneli tematycznych.

Pierwszy z nich, dotyczący chorób nowotworowych, zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Amazonka” w Krzeszowicach połączony był z niezwykłym pokazem mody zorganizowanym i przedstawionym przez członkinie stowarzyszenia. Dziewczyny prezentowały kolekcję Aleksandry Irlik. Krzeszowickie Amazonki przedstawiła ich szefowa Grażyna Piotrowska, a o profilaktyce chorób nowotworowych opowiedziała przedstawicielka Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Profilaktyczne, Małgorzata Podloch. Smutną wiadomością okazała się ta, że Ministerstwo Zdrowia od przyszłego roku wstrzymuje wysyłkę zaproszeń do kobiet, zachęcających je do badań profilaktycznych. Zagrożone jest także funkcjonowanie takich środków, jak ten krakowski. Natomiast w Krzeszowicach organizatorzy konferencji postarali się w tym dniu o bezpłatne badania mammograficzne. Mammobus firmy Maszachaba był podstawiony obok budynku krzeszowickiej balneologii.

Największą popularnością cieszył się panel poświęcony chorobom serca i radzenia sobie ze stresem, podczas którego swoje prelekcje wygłosili: dyrektor Krzeszowickiego Centrum Zdrowia lek. med Roman Matysik, psycholog Emilia Owoc oraz choreoterapeutka Monika Dudek. Wykład pana doktora Matysika pokazał nam różnorodne oblicza stresu i jego skutki dla organizmu. Psycholog doradzała zebranym jak nie dać się stresowi i czym może skończyć się nerwica, natomiast Monika Dudek przekonywała, że na wszelkie troski najlepszą metodą jest taniec. I to najlepiej taniec w grupie!

Podczas panelu dotyczącego osób niepełnosprawnych zaprezentowała się nieformalna grupa samopomocowa rodziców dzieci niepełnosprawnych, która od jakiegoś czasu działa w Krzeszowicach. Alternatywne metody terapii osób niepełnosprawnych przedstawiła Edyta Poręba – muzykoterapeutka, realizująca takie zajęcia między innymi przy współpracy z krzeszowicka Fundacją SANUS. Kolejnym fascynującym tematem był biofeedback i jego znaczenie w pracy z dziećmi i dorosłymi. Ewa Zaborowska, specjalistka w tej dziedzinie, opowiedziała pokrótce o tej metodzie, wspomagającej leczenie i rehabilitację schorzeń o podłożu psychofizjologicznym i neurologicznym. Na wszystkie pytanie rodziców dotyczące możliwości uzyskania pomocy, odpowiadał  pan Maciej Łaniewski, przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie.

Niezwykle ważny ale i delikatny temat to uzależnienia i współuzależnienia. Goście przybyli na to spotkanie mieli okazję porozmawiać z wieloma specjalistami, między innymi z panią Magdaleną Głogowską-Miller, terapeutką uzależnień, panią Moniką Przybylską i Januszem Mitką, członkami Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Krzeszowicach, w końcu Joanną Brzezińską, policjantką, współpracującą na co dzień z osobami doznającymi przemocy. O swoich niełatwych doświadczeniach i sposobach wychodzenia z kryzysu i współuzależnienia opowiadały mieszkanki gminy Krzeszowice.

Ostatni panel tematyczny dotyczył dietetyki i zorganizowany został we współpracy ze Fundacją SANUS Sanus z Krzeszowic.  Uczestnicy mogli dowiedzieć się wiele o zdrowym odżywianiu, istotnej roli ruchu i ćwiczeń.  Wykład przygotowała dr Magdalena Pieniążek.

W dniu konferencji wszyscy mogli bezpłatnie zbadać sobie ciśnienie i poziom glukozy we krwi, a kobiety skorzystać z badań mammograficznych.

Konferencji towarzyszyły bezpłatne warsztaty:  relaksacyjne, muzykoterapii, choreoterapii oraz jogi. Zajęcia cieszyły się dużą popularnością, we wszystkich grupach zameldował się komplet zadowolonych uczestników, którzy po zajęciach  wyrazili chęć udziału w tego typu wydarzeniach w przyszłości.

Łącznie w konferencji wzięło udział ponad 150 osób, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematyką profilaktyki zdrowotnej i potrzebie organizowania tego typu wydarzeń w przyszłości.

Konferencja była współfinansowana przez Powiat Krakowski.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konferencji:

_MG_6789 _MG_6810 _MG_6819 _MG_6823 _MG_6825 _MG_6826 _MG_6829 _MG_6839 _MG_6861 _MG_6886 _MG_6891 _MG_6892 _MG_6896 _MG_6899 _MG_6902 _MG_6904 _MG_6907 _MG_6911 _MG_6912 _MG_6915