„Krakowska Godka 2018” – ruszyły konkursy artystyczne

18/05/18

image_pdfimage_print

17 czerwca w Modlnicy w amfiteatrze przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym, przy ul. Sportowej 2 spotkamy się na „Krakowskiej Godce 2018” – festiwalu gwary i tradycji krakowskiej. Po raz kolejny będziemy mieli okazję zanurzyć się w kulturze  Krakowiaków.
Nasz festiwal to święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn: tradycji i lokalnej gwary. Jego główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej godki. Patronem tegorocznego festiwalu będzie Włodzimierz Tetmajer autor „Słownika bronowskiego”, „Ubiorów ludu polskiego”, powieści pisanej gwarą pt. „Racławice”, malarz  obrazów prezentujących sceny z życia wsi krakowskiej,  Gospodarz z „Wesela” St. Wyspiańskiego oraz twórca polichromii w drewnianym kościele w Modlnicy.
Wzorem poprzednich lat festiwal współtworzą wszyscy, którzy podejmą rękawicę i wezmą udział w licznych konkursach artystycznych, których finał będzie miał miejsce w Modlnicy.
Do 30 maja przyjmujemy zgłoszenia prac do konkursów poetyckiego (na wiersz, fraszkę lub limeryk o tematyce związanej z 100-leciem odzyskania niepodległości, pisany gwarą) i fotograficznego (pod hasłem „Krakowiacy świętują 100-lecie niepodległości”) oraz zgłoszenia udziału w pozostałych.
W tym roku przygotowaliśmy konkurs teatralny „Godka krakoska w dziełach scenicznych”, w którym uczestnikom zakwalifikowanym (młodzież szkół ponadpodstawowych), partnerować będą zawodowi aktorzy. Można wybrać scenę z „Wesela” St. Wyspiańskiego lub „Od Bronowic do Racławic” M. Rokoszowej (wg. powieści „Racławice” Wł. Tetmajera).
Konkurs „Najbardziej wygodanej pary” w tym roku oprzemy o „Słownik bronowski” Włodzimierza Tetmajera. W konkursie „Gwary Krakowskiej” czyli Godki nie ma ograniczeń wiekowych, starsi mogą się zmierzyć z młodszymi i godoć, godoć, godoć.
Gospodynie powalczą o laur za najlepszy tradycyjny sernik krakowski, projektanci i styliści mogą przedstawić swój ubiór inspirowany krakowskim strojem ludowym. Tradycyjny strój ludowy w tym roku będzie oceniany przez pryzmat prac Wł. Tetmajera, zwycięży ten najbardziej podobny do tych uwiecznionych ręką artysty.
Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będą jurorzy, prawdziwe sławy, wybitni twórcy i naukowcy ściśle związani z Krakowem. Na zwycięzców i laureatów czekają atrakcyjne nagrody.
Festiwal poprowadzi  jego pomysłodawca  Zbigniew Grzyb, który już od kilku lat dba o to, by mieszkańcy podkrakowskich gmin nie zapomnieli o swoich korzeniach oraz Alicja Popiel prezenterka TVP Kraków. Dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy wiele atrakcji, a relacja telewizyjna pozwoli na pokazanie go wszystkim tym, którym nie udało się do nas dotrzeć.
Wszystkie informacje dotyczące zgłoszeń, przebiegu, nagród i finału konkursów a także regulaminy zamieszczone są na stronie internetowej festiwalu www.krakowskagodka.pl
Organizatorem tegorocznego festiwalu Krakowska Godka 2018  jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Gminą Wielka Wieś.
Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Fundacji PZU i Powiatu Krakowskiego.